Donaty pączki z dziurką

Przepis


Składniki na 25-30 pączków średniej wielkości

mąka pszenna 330-350 g, plus do podsypania
drożdże 20 g
mleko 200 ml
serek twarogowy Mój ulubiony 200 g
żółtka z 2 jaj
cukier 3 łyżki
masło 50 g
szczypta soli
olej do smażenia
Lukier

cukier puder 1 szklanka
ciepła woda 2-4 łyżki
posypka
Opcjonalnie można dodać naparstek spirytusu do ciasta drożdżowego, aby nie chłonęły tłuszczu podczas smażenia.

Przygotowanie

Mąkę przesiewamy do misy miksera, dodajemy szczyptę soli i dokładnie mieszamy. Na środku robimy dołeczek i dodajemy pokruszone drożdże, zasypujemy cukrem i zalewamy ciepłym mlekiem ( mleko nie może być gorące ). Z boków zgarniamy trochę mąki, aby zakryć zaczyn. Zaczyn odstawiamy w ciepłe miejsce na 10-15 minut. W tym czasie rozpuszczamy masło, odstawiamy do wystudzenia. Ciasto drożdżowe wyrabiamy za pomocą haka, dodajemy żółtka i serek twarogowy, mieszamy. Kiedy składniki się połączą dodajemy przestudzone masło ( może być lekko ciepłe ) . Ciasto wyrabiamy przez parę minut, im dłużej tym lepiej, wówczas więcej powietrza wtłoczymy w ciasto.
Część ciasta przekładamy na stolnicę oprószoną mąką i wałkujemy placek o grubości 1 cm. Wykrawamy krążki od rantu szklanki lub pierścienia, a dziurkę robimy od kieliszka lub tylki. Donaty układamy na blaszce oprószonej mąką i odstawiamy do wyrośnięcia na godzinę.
Po wyrośnięciu pączki smażymy na rozgrzanym oleju do temperatury 170 °C, z obu stron na rumiany kolor. Pączki układamy na ręczniku papierowym, aby odsączyć je z nadmiaru tłuszczu. Ciepłe donaty zamaczamy w lukrze i posypujemy kolorową posypką.
Lukier przesiany cukier puder mieszamy z ciepłą wodą, zaczynając od 2-3 łyżek. Kontrolujemy konsystencję lukry, powinien być dość gęsty.
Smacznego.
@Paulina
następna inspiracja ➤

Skomentuj inspiracje:

następna inspiracja ➤