Tort ombre z kremem śmietanowym z dodatkami

Przepis


Składniki na tort o średnicy 16 cm ( należy przygotować dwa biszkopty )

jajka 3
cukier kryształ 6 łyżek
mąka pszenna 5 łyżek
skrobia ziemniaczana 2 łyżki
proszek do pieczenia 1/2 łyżeczki
olej rzepakowy 3 łyżki
Krem śmietanowy

śmietana 30-36% 500 ml
serek mascarpone 500 g
cukier puder 3 łyżki
Poncz cytrusowy

ciepła woda 1/2 szklanki
cukier wanilinowy 1 łyżeczka
sok z połowy cytryny
Polewa czekoladowa

gorzka czekolada 50 g
śmietana 30-36 % 70 ml
miód 1 łyżka
kakao 1 łyżeczka
Ponadto

świeże owoce: truskawki, maliny, borówki
batoniki mini mieszanka Milky Way, Snickers, Mars
dżem lub powidła 1-2 łyżki
Przygotowanie

Jajka w temperaturze pokojowej. Oddzielamy białka od żółtek. Białka ubijamy na sztywną pianę ( na najwyższych obrotach miksera). Kiedy białka trzymają się ścian naczynia dodajemy partiami cukier, stale miksując. Następnie do białek dodajemy po jednym żółtku i miksujemy do połączenia składników. Mąkę, proszek do pieczenia przesiewamy przez sito, dodajemy partiami do masy jajecznej, następnie po łyżce dodajemy olej, mieszamy. Składniki mieszamy w jednym kierunku bardzo delikatnie za pomocą łopatki lub drewnianej łyżki. Dno tortownicy wykładamy arkuszem papieru do pieczenia, zaciskając na nim obręcz tortownicy ( boków formy nie natłuszczamy ). Ciasto delikatnie przekładamy do formy, wierzch wyrównujemy. Piekarnik nagrzewamy do temperatury 170 °C. Biszkopt pieczemy przez 20-30 minut ( najlepiej do suchego patyczka). Upieczone ciasto zrzucamy z wysokości na blat, w formie pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia, obrócone dnem do góry na kratce, wtedy biszkopt nie opadnie. Biszkopt nadaje się do krojenia parę godzin po upieczenia, a najlepiej kolejnego dnia.
Mocno schłodzoną śmietankę, serek mascarpone umieszczamy w misie robota kuchennego i ubijamy zaczynając od średnich obrotów miksera. Z czasem gęstnienia kremu zwiększamy obroty miksera, kontrolując przy tym konsystencję kremu. Należy jednak uważać, aby nie przebić kremówki. ( Dodanie serka mascarpone na początku do kremówki i ubijanie składników razem, zapobiega zwarzeniu ). Na końcu dodajemy wcześniej przesiany cukier puder i wszystkie składniki ubijamy na sztywny krem. Krem dzielimy na parę porcji: trzy na krem do przełożenia blatów ciasta biszkoptowego, do każdej dodajemy dodatki tj. posiekane batoniki, truskawki i dwie części na wykończenie. Odkładamy dwie, trzy łyżki kremu bez dodatków na pokrycie cienką warstwą całego tortu. Dodajemy barwniki w żelu tworząc jedną część ciemniejszą, zaś drugą jaśniejszą. Krem z barwnikiem mieszamy bardzo delikatnie i ostrożnie, gdyż na tym etapie krem może również się zwarzyć.
Składniki na poncz mieszamy ze sobą i odstawiamy do całkowitego wystygnięcia. Dwa biszkopty przekrawamy na dwa równe blaty, czyli otrzymujemy cztery blaty biszkoptowe. Na podkładzie do tortu robimy maźnięcie kremem, aby blat się trzymał i umieszczamy na obrotowej paterze, zdecydowanie ułatwi nam to pracę. Każdy blat ciasta nasączamy ponczem i układamy warstwę kremu z dodatkami wg uznania. Środkowy blat po nasączeniu smarujemy dżemem lub powidłami o kwaśnym smaku, aby przełamać słodycz, układamy owoce i pokrywamy warstwą kremu. Cały tort smarujemy cienką warstwą kremu, chłodzimy przez 30 minut. Krem kolorowy przekładamy do worka lub rękawa cukierniczego i obracając paterą wyciskamy krem, zaczynając od ciemniejszego. Wygładzamy za pomocą packi. Na jasnym kremie wyciskamy ciemniejsze kleksy, ponownie wygładzamy i chłodzimy 30 minut.
Składniki na polewę rozpuszczamy w kąpieli wodnej lub mikrofali, mieszając co parę sekund. Polewę miksujemy za pomocą blendera i przepuszczamy przez sitko, aby pozbyć się grudek i uzyskać aksamitną konsystencję. Następnie wylewy na górę tortu, równo rozprowadzając. Tworzymy zacieki nakładając łyżeczką w miejscach gdzie polewa nie spłynęła. Układamy owoce i batoniki, tworząc dekorację wg uznania. Tort przechowujemy w lodówce.
Smacznego,
@Paulina
następna inspiracja ➤

Skomentuj inspiracje:

następna inspiracja ➤