Nalewka z czarnej porzeczki z nutą wanilii

Przepis


Niezwykle aromatyczna nalewka z czarnej porzeczki z dodatkiem wanilii znana jest ze swoich właściwości zdrowotnych: korzystnie wpływa na zaburzenia trawienia, pomaga w nieżycie górnych dróg oddechowych i bólu gardła, a przy okazji doskonale smakuje. Idealnie rozgrzewa w chłodne, jesienne wieczory.

Składniki:

1kg czarnych porzeczek
0,6l spirytusu rektyfikowanego
1kg cukru
100ml wody mineralnej niegazowanej
2 laski wanilii

Wykonanie:

1. Umyć porzeczki i przełożyć do wyparzonego dużego słoika.

2. Laski wanilii pokroić na małe kawałki i dodać do porzeczek.

3. Zawartość słoika zalać spirytusem i szczelnie zamknąć, a następnie odstawić na tydzień, co 2 dni potrząsając słoikiem.

4. Po upływie tego czasu zlać płyn (ekstrakt spirytusowy) znad owoców do innego słoika, a następnie zakręcić i wstawić do lodówki lub innego chłodnego miejsca.

5. Pozostałe owoce zasypać cukrem i dobrze wymieszać, a następnie słoik zamknąć kilkakrotnie złożoną czystą szmatką i odstawić na 3 tygodnie, aż cukier się całkowicie rozpuści. (należy codziennie potrząsać słoikiem, żeby wszystkie owoce równomiernie puszczały sok).

6. Powstały syrop zlać przez filtr bibułkowy i połączyć z ekstraktem spirytusowym, a pozostałe owoce przelać 100 ml wody mineralnej niegazowanej i po przesączeniu przez filtr bibułkowy dodać do reszty nalewki.

7. Całość należy jeszcze dwukrotnie przelać przez filtr bibułkowy, a następnie przelać do czystego słoika i odstawić do klarowania na 3 tygodnie.

8. Po tym czasie należy przelać dwukrotnie przez filtr bibułkowy bezpośrednio do przygotowanych butelek lub karafek.
@Ewelina
następna inspiracja ➤

Dołącz do naszej grupy facebookowej

Skomentuj inspiracje:

następna inspiracja ➤