Tort Oreo drip cake
źródło inspiracji: http://www.kuchniaupoli.pl/tort-oreo/
Przepis
Składniki na tort o średnicy 16 cm ( należy przygotować dwa biszkopty )
wiejskie jajka 3
cukier kryształ 6 łyżek
mąka pszenna 4 łyżek
kakao 2 łyżki
proszek do pieczenia 1/2 łyżeczki
Krem śmietanowy
śmietana 30-36% 600 ml
serek mascarpone 500 g
cukier puder 2-3 łyżki
Poncz cytrusowy
ciepła woda 1/2 szklanki
cukier wanilinowy 1 łyżeczka
sok z połowy cytryny lub aromat
Polewa czekoladowa
gorzka czekolada 100 g
zimne masło 80 g
Ponadto
ciasteczka Oreo 20-25 ciasteczek
dżem porzeczkowy 2 łyżki na każdy blat
Przygotowanie
Jajka w temperaturze pokojowej. Oddzielamy białka od żółtek. Białka ubijamy na sztywną pianę, kiedy zaczyna dobrze się pienić dodajemy pierwszą łyżkę cukru. Kiedy białka trzymają się ścian naczynia dodajemy partiami cukier, stale miksując na najwyższych obrotach miksera. Następnie do białek dodajemy po jednym żółtku i miksujemy do połączenia składników. Mąkę, proszek do pieczenia, kakao przesiewamy przez sito, dodajemy partiami do masy jajecznej, mieszamy ręcznie lub na minimalnych obrotach. Składniki mieszamy w jednym kierunku bardzo delikatnie za pomocą łopatki lub drewnianej łyżki. Dno tortownicy wykładamy arkuszem papieru do pieczenia, zaciskając na nim obręcz tortownicy. Boki tortownicy wykładamy paskami papieru do pieczenia lekko natłuszczamy, aby się trzymały formy. Ciasto delikatnie przekładamy do formy, wierzch wyrównujemy. Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180 °C. Biszkopt pieczemy przez 30-40 minut ( najlepiej do suchego patyczka). Upieczone ciasto zrzucamy z wysokości 30-40 cm na blat, w formie pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia, obrócone dnem do góry na kratce, wtedy biszkopt nie opadnie. Biszkopt nadaje się do krojenia parę godzin po upieczenia, a najlepiej kolejnego dnia.
Serek mascarpone miksujemy z przesianym cukrem pudrem, następnie dolewamy śmietanę kremówkę i zaczynamy ubijać początkowo na średnich obrotach do momentu, aż zacznie gęstnieć. Stopniowo obroty miksera zwiększamy i ubijamy na sztywno. Krem dzielimy na dwie nierówne części, mniejszą do wykończenia i resztę do przełożenia blatów biszkoptowych. Ciasteczka siekamy i dodajemy do większej części kremu.
Składniki na poncz mieszamy ze sobą i odstawiamy do całkowitego wystygnięcia. Dwa biszkopty przekrawamy na dwa równe blaty, czyli otrzymujemy cztery blaty biszkoptowe. Na podkładzie do tortu robimy maźnięcie kremem, aby blat się trzymał i umieszczamy na obrotowej paterze, – zdecydowanie ułatwi nam to pracę. Każdy blat ciasta nasączamy ponczem i smarujemy dżemem, wykładamy równą warstwę kremu. Cały tort smarujemy cienką warstwą kremu, chłodzimy przez 30 minut. Pozostałą część kremu przekładamy do rękawa cukierniczego i wyciskamy od dołu ku górze obracając przy tym paterą w jednym kierunku. Następnie wygładzamy za pomocą packi. Cały tort ponownie chłodzimy przez 30 minut.
Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej, mieszając co jakiś czas. Następnie ściągamy z pary i dodajemy zimne masło pokrojone w drobną kostkę, szybko i energicznie mieszamy. Należy wyczuć temperaturę czekolady, zbyt ciepła rozpuści nam śmietanę na torcie, a schłodzona straci płynną konsystencję. Tworzymy zacieki na torcie i dekorujemy według uznania. Tort przechowujemy w lodówce.
Smacznego,
@Paulina
Skomentuj inspiracje: