Ciasto na piernik staropolski dojrzewający

Przepis


Ciasto na piernik staropolski długo dojrzewający

Do świąt pozostało dosłownie parę tygodni, więc tak naprawdę to ostatni gwizdek, aby przygotować ciasto na piernik staropolski długo dojrzewający. Surowe ciasto tężeje w chłodnym miejscu przez 3-6 tygodni, a potem parę dni przed Wigilią pieczemy blaty ciasta. Piernik przełożony warstwami powideł śliwkowych lub masy marcepanowej, oblany czekoladą mięknie w ciągu 3-4 dni. Ten wypiek jest super alternatywą dla pracujących i zabieganych osób tuż przed samymi świętami. Początkowo konsystencja ciasta jest dość rzadka, natomiast z czasem leżakowania staje się zwarta i plastyczna. Podsypując niewielką ilością mąki daje się swobodnie wałkować, więc nadmiar ciasta można wykorzystać również na choinkowe pierniczki. Piernik pełen aromatycznych przypraw, przełożony pysznymi powidłami śliwkowymi to ciasto, bez którego nie wyobrażam sobie świat. Najważniejsze, aby użyć dobrej jakości przyprawy, a najlepsza będzie domowa przyprawa do piernika. Wówczas ilość przyprawy, należy dopasować do upodobań ( na 1 kg mąki – 2 lub 3 łyżki przyprawy domowej) . Wyborny, wilgotny, miękki i obłędnie pyszny piernik.

Przepis „W staropolskiej kuchni i przy polskim stole” Maria Lemnis, Henryk Vitry.


Składniki na 3 blaty ciasta ( 4-6 tygodni przed świętami )

miód 500 g ( użyłam rzepakowo- nektarowego)
cukier kryształ 2 szklanki ( dodałam 1 szklankę o pojemności 270 ml)
mąka pszenna 1 kg
jajka 3 ( dodałam 4 małe )
mleko 130 ml
masło 250 g ( wskazana jest domieszka smalcu )
przyprawa do piernika 2-3 opakowania
soda oczyszczona 3 płaskie łyżeczki
sól 1/2 łyżeczki
Przygotowanie:

W garnku z grubym dnem umieszczamy tłuszcz, miód, mleko i cukier. Podgrzewamy na wolnym ogniu do rozpuszczenia składników, mieszając co jakiś czas. Stopniowo masę doprowadzamy do wrzenia, następnie odstawiamy do całkowitego wystygnięcia. Składniki sypkie tj. mąka, soda oczyszczona, sól, przyprawy korzenne mieszamy i przesiewamy do miski. W misie robota kuchennego wyrabiamy składniki sypkie, wystudzoną masę miodową, rozkłócone jajka. Gotowe ciasto przekładamy do szklanego lub kamionkowego naczynia. Wierzch przykrywamy bawełnianą szmatką, a następnie workiem foliowym lub folią spożywczą. Przygotowane ciasto odstawiamy w chłodne miejsce do leżakowania na 3-6 tygodni.
Blaty ciasta pieczemy parę dni przed świętami (4-7 dni), aby ciasto miało czas skruszeć. Ciasto dzielimy na trzy równe części ( 1/4 wykorzystałam na pierniczki ). Stolnicę podsypujemy mąką, ciasto wałkujemy na wymiar blachy o grubości 0,5 cm. Dno formy smarujemy niewielką ilością tłuszczu, wykładamy papierem do pieczenia. Rozwałkowane ciasto przekładamy na blachę, wyrównujemy. Każdy blat piernika pieczemy przez 15-20 minut w temperaturze 170 °C. Studzimy na kratce, a następnie ściągamy arkusz papieru do pieczenia. Blaty piernika przekładamy czystymi arkuszami papieru do pieczenia i układamy jeden na drugim. Tak przygotowane placki owijamy bawełnianą ściereczką lub folią aluminiową i odstawiamy pod obciążeniem na 2 dni. Dalsze postępowanie z samym piernikiem w późniejszym czasie.

@Paulina
następna inspiracja ➤

Skomentuj inspiracje:

następna inspiracja ➤