Strucla z makiem, zawijaniec
źródło inspiracji: http://apetyczna-babeczka.blogspot.com/2015/12/st…
Przepis
Ciasta z makiem zawsze królują na stołach w okresie Świąt Bożego Narodzenia, nie kupujcie gotowców, zróbcie sami :), to naprawdę łatwe i macie pewność co się w nich znajduje. Ciasto drożdżowe sprawdzone, jeśli uda się zdobyć wiejskie jajka z pięknym żółtkiem to Wasze strucle wyglądem i smakiem zaskoczą domowników i gości :).
Składniki na 2 strucle,
ciasto:
- 2 i 1/2 szklanki mąki pszennej, ja używam mąki z młyna o przemiale 500, jakość mąki będzie wyznacznikiem w wyrastaniu ciasta
- 4 żółtka
- 1/2 szklanki mleka
- 10 dag ciepłego roztopionego masła
- 3 dag świeżych drożdży
- 6 łyżek cukru lub ksilitolu
- mielona wanilia
- szczypta soli
mak:
- 40 dag maku, u mnie 20 dag maku białego i 20 dag maku niebieskiego
- 4 białka
- 2 łyżki roztopionego masła
- bakalie: rodzynki, migdały, daktyle, pekany, orzechy makadamia i co tylko lubicie
zalewa do bakalii:
- 1/4 szklanki wody
- 1/2 szklanki cukru
- 2-3 łyżki miodu
1. Bakalie zalewamy zagotowaną zalewą i odstawiamy na noc. Mak zalewamy wrzątkiem, odstawiamy na ok. 20 minut, odsączamy z nadmiaru wody, mielimy dwa razy w maszynce do mielenia mięsa. Łączymy z bakaliami w syropie, mieszamy. Przed wyłożeniem maku na ciasto ubijamy białka i delikatnie mieszamy z masą makową.
2. Drożdże rozpuszczamy w ciepłym mleku z łyżeczką cukru, odstawiamy na 10 minut aby drożdże zaczęły pracować. Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy sól, żółtka. Gdy drożdże zaczną fermentować dodajemy resztę cukru do mleka z drożdżami i mieszamy do zupełnego rozpuszczenia, łączymy ze wszystkimi składnikami. Zagniatamy ciasto, na końcu dodajemy ciepłe roztopione masło, jeśli za bardzo się klei do rąk to należy podsypać mąką. Odstawiamy na ok. 1 godzinę do wyrośnięcia, szczelnie przykryte folią do żywności.
3. Wyrośnięte ciasto dzielimy na pół, każdy kawałek wałkujemy na prostokąt, smarujemy połową maku i zwijamy roladę, boki zakładamy pod spód. Każdą roladę zawijamy w papier do pieczenia zostawiając nie więcej niż 1 cm luzu, rolady w papilotach z papieru układamy na formach do pieczenia, odstawiamy na 20 minut do ponownego wyrośnięcia.
4. Piekarnik rozgrzewamy do 180 C, czas pieczenia ok. 40 minut, po upieczeniu rozcinamy papier z góry, przekładamy do wystudzenia, wierzch można polać lukrem lub polewą i posypać dodatkowo bakaliami.
@Magdalena
Skomentuj inspiracje: