Orzechy - źródło zdrowia i urody. Który rodzaj wybrać?


Orzechy są doskonałym źródłem wielu składników odżywczych, które świetnie wpływają na nasze zdrowie, ale i wygląd. Naturalne orzechy zazwyczaj jemy w różnej formie - dodajemy je do ciast, deserów, sałatek, lub podjadamy solo w formie przekąski. Warto jednak wiedzieć, jakie właściwości mają poszczególne ich rodzaje. Poznaj właściwości 5 najzdrowszych rodzajów orzechów

Orzechy nerkowca

Orzechy nerkowca są doskonałym źródłem witaminy B6, która ma szereg ważnych dla organizmu właściwości. Dzięki tej witaminie przestajemy czuć znużenie, mamy lepszy metabolizm, a nasz układ nerwowy i odpornościowy funkcjonuje dużo lepiej. Oprócz witaminy B6 orzechy nerkowca zawierają też dobrze przyswajalny magnez, fosfor, potas, cynk, a także sporą ilość białka - około 18 gramów na 100 gram produkty. Oznacza to, że są świetną przekąską dla osób, które chcą zgubić parę kilo, ponieważ dają poczucie sytości na długo.

Migdały

Migdały, ze względu na swoje proporcje makroskładników, nazywane są jednymi z najzdrowszych orzechów. Wszystko dzięki temu, że oprócz niezastąpionych kwasów tłuszczowych omega:3 i omega:6 w idealnej dla człowieka proporcji, zawierają też amigdalinę - witaminę B17. Zawartość białka w migdałach jest natomiast wyższa, niż w wielu roślinach strączkowych. Orzechy te więc doskonale wpływają na zdrowie, ale także pomagają w odchudzaniu i dbaniu o skórę, włosy i paznokcie od wewnątrz.

Pistacje

Pistacje oprócz swojego niepowtarzalnego smaku i aromatu, posiadają też szereg właściwości zdrowotnych. Poza tym, co w orzechach najlepsze, czyli zdrowych tłuszczach i białku, posiadają też sporą ilość błonnika, a także luteiny. Luteina z kolei ma zbawienny wpływ na nasz wzrok. Z pistacjami lepiej jednak nie przesadzać - są dość kaloryczne. Jedna garść tego przysmaku dziennie zdecydowanie wystarczy.

Orzechy laskowe

Orzechy laskowe wielu z nas kojarzą się z pysznymi deserami, idealnie bowiem smakują w towarzystwie czekolady. Jednak oprócz dodatku do słodkości, orzechy laskowe słyną także z wysokiej zawartości magnezu, wapnia, potasu i fosforu. Te mikroelementy w połączeniu ze zdrowymi kwasami tłuszczowymi mają zbawienny wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu i układu nerwowego.

Orzechy włoskie

Orzechy włoskie są niezastąpione pod względem dostarczania kwasów tłuszczowych omega:3. Już 3-4 orzechy włoskie pokrywają całe dobowe zapotrzebowanie na ten składnik. Kwasy tłuszczowe omega:3 są niezbędne dla naszego organizmu, a szczególnie dla funkcjonowania mózgu. Warto więc sięgać po nie w niewielkiej ilości każdego dnia. Bez względu jednak na to, jakie orzechy wybierzesz, zrobisz swojemu organizmowi niezwykłą przysługę (pod warunkiem, że nie masz na nie alergii). Jeśli nie chcesz sięgać po nie w formie samodzielnej przekąski, warto zapoznać się z pysznym musli.

Musli to świetna przekąska między posiłkami, a nawet dobry pomysł na śniadanie. Zawiera ona płatki owsiane, ziarna zbóż, suszone owoce, orzechy i bakalie.

następna inspiracja ➤

Skomentuj inspiracje:

następna inspiracja ➤